Контакт-центр (0432) 509-104
 
Контакт-центр (0432) 509-104

Діяльність компанії

20.03.2019 / 18:13

«Вінницягаз» у 2019 році отримає близько 246 млн грн. збитків через занижений обсяг ВТВ

Тариф на розподіл природного газу ПАТ «Вінницягаз» є планово збитковим. За підсумками минулого року збитки компанії від розподілу газу сягнули 286 млн грн. З них 252 млн грн. або 88 % склав дефіцит по виробничо-технологічних втратах (ВТВ). В поточному, 2019 році, компанія отримає прогнозовано ще мінус 333 млн грн., в тому числі 246 млн через занижені ВТВ.
ПАТ "Вінницягаз" надає послуги з розподілу природного газу кінцевому споживачу ПАТ "Вінницягаз" надає послуги з розподілу природного газу кінцевому споживачу ФОТО: ПАТ "Вінницягаз"

Виробничо-технологічні втрати є основним джерелом збитків для компанії. Згідно чинного законодавства їх об’єми мають щорічно затверджуватися Міненерговугіллям згідно з розрахунками газорозподільних компаній. Оператори ГРМ здійснюють такі розрахунки, керуючись наказами профільного міністерства.

Востаннє об’єми ВТВ для операторів ГРМ затверджувалися в 2016 році. В листопаді 2015 року ПАТ «Вінницягаз» було надано Міністерству палива та енергетики на затвердження розрахункові об’єми виробничо-технологічних втрат в розмірі 80,046 млн м куб. Однак, Мінпалива в грудні 2015 року без належних обгрунтувань затверджено для ПАТ «Вінницягаз» лише 47,878 млн. м куб., тобто на рівні 60 % від потреби.

Цього обсягу не вистачає навіть на покриття втрат, яких компанія зазнає під час транспортування природного газу газорозподільними мережами. Таким чином, в обсязі ВТВ з 2016 року не були враховані витрати на приведення газу до стандартних умов. Це підтверджено також розрахунками Асоціації газового ринку України.

«Через занижену вартість газу для ВТВ в тарифі компанія змушена придбавати в АТ «Укртрансгаз» послугу з балансування газу. Середня вартість цієї послуги в минулому році склала 11 434  грн./тис. куб м. без ПДВ. Відповідно підприємство змогло б придбати тільки 26 млн куб м газу. за кошти, які закладені в тарифі» - пояснює технічний директор ПАТ «Вінницягаз» Володимир Білаш.

При цьому, з 2016 року суттєво зросли інші статті витрат. Мінімальна заробітна плата зросла з 1378 грн до 4173 грн, вартість дизельного пального на АЗС зросла з початку 2016 року з 16,82 грн/літр до  28 грн/літр станом на початок березня 2019 року. Індекс інфляції за той же період склав більше 35%, а індекс цін виробників промислової продукції зріс більше ніж на 66%.

Державний Регулятор впродовж останніх років послідовно формував нормативну базу, яка передбачає приведення обсягів природного газу до стандартних умов. Зокрема, вимога про таке приведення міститься в Кодексі газорозподільних систем, Законі України «Про ринок природного газу», типовому договорі на розподіл, а також типовому договорі постачання газу побутовим споживачам, інших нормативних актах у сфері нафтогазового комплексу.

НКРЕКП нещодавно виступила з ініціативою зміни стандартних умов, відмови від «газпромівських» 20 градусів за Цельсієм до 0 градусів за Цельсієм, які прийняті в європейських країнах. Це дозволило б практично нівелювати коефіцієнти для кінцевого споживача, які б були близькими до одиниці.

В 2015 році після прийняття закону «Про ринок природного газу» планувався перехід до оплати за газ в  енергоодиницях. Це дозволило б зняти питання про приведення газу до стандартних умов взагалі. Однак цього так і не відбулося.

На сьогодні оператори ГРМ опинилися в дискримінаційних умовах, терплять збитки  та вимушені доводити на різних рівнях як необґрунтованість затверджених для них ВТВ, тарифу на розподіл природного газу, так і правомірність приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов.

Джерело: